My Math Forum  

Go Back   My Math Forum > Math Forums > Math

Math General Math Forum - For general math related discussion and news


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
June 12th, 2018, 09:03 AM   #1
Newbie
 
Joined: Jun 2018
From: Chicago

Posts: 2
Thanks: 0

Math Problem help!!

How would you solve this problem?

The TMA manufacturing Company manufactures color television picture tubes in two separate locations, Kankakee and Morris. The Output at Kankakee is at most 6000 tubes/month whereas the output at Morris is 5000 tubes/month. TMA is the main supplier of picture tubes for Pulsar Corporation. In Certain month Pulsar placed orders for 3000 picture tubes for its Orland park location and 4000 tubes for its Homer Glen location. it cost \$3 to ship from Kankakee to Orland Park and \$4 to ship from Kankakee to Homer Glen. From the Morris Location it costs \$2 to ship to Homer Glen and \$5 to ship to Orland Park. Determine how the orders should be filled to keep shipping costs at a minimum.

1.The variables an all inequalities
2.The objective Function
3.The Feasible set
4.The possible soulution
5.The final solution

Last edited by greg1313; June 12th, 2018 at 02:08 PM.
chubs is offline  
 
June 12th, 2018, 09:26 AM   #2
Newbie
 
Joined: Jun 2018
From: Chicago

Posts: 2
Thanks: 0

or

Steinewelt Piano manufactures uprights and consoles in two plants, Plant I and Plant II. The output at Plant I is at most 300 per month and at Plant II is at most 250 per month. Orders are received for 200 pianos at the main showroom and 150 pianos at the branch location. if it costs \$60 to ship form Plant I to the main showroom and \$75 to ship form Plant I to the branch location and \$80 to ship from Plant II to the main showroom and \$90 from Plant II to the branch location, how should the orders be filled at the least costs?

Last edited by greg1313; June 12th, 2018 at 02:09 PM.
chubs is offline  
June 12th, 2018, 11:22 AM   #3
Math Team
 
Joined: Oct 2011
From: Ottawa Ontario, Canada

Posts: 13,645
Thanks: 955

Quote:
Originally Posted by chubs View Post
If it costs 60 to ship form Plant I to the main showroom
and 75 to ship from Plant I to the branch location...
So, with Plant 2, there are 4 "places" ?

Btw, you should have started a new thread for this one.
Plus show where you're stuck in the solving process...
Denis is online now  
July 30th, 2018, 02:18 PM   #4
Senior Member
 
Joined: Jun 2015
From: England

Posts: 891
Thanks: 269

Quote:
1.The variables an all inequalities

When you have a bit more experience of linear programming, you will be able to write the objective function straight down, creating and naming the variables in the process.

But since you appear to have made no progress at all,

let's start with the variables.

Are these costs or what do you think they might be ?
studiot is offline  
Reply

  My Math Forum > Math Forums > Math

Tags
math, problem



Thread Tools
Display Modes


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
math problem sabbardabeer New Users 2 February 9th, 2015 12:43 PM
Math problem spope Algebra 1 January 10th, 2014 02:32 AM
can somebody help me with this math problem? mathstudent Algebra 2 April 17th, 2010 11:37 AM
Math problem Ghuraba Algebra 6 November 23rd, 2009 07:01 PM
Easy problem in turkey math olympiad problem codename211 Math Events 11 August 8th, 2007 08:30 PM





Copyright © 2018 My Math Forum. All rights reserved.