My Math Forum (http://mymathforum.com/math-forums.php)
-   Elementary Math (http://mymathforum.com/elementary-math/)
-   -   Simple question about rent split (http://mymathforum.com/elementary-math/342984-simple-question-about-rent-split.html)

 lazio December 1st, 2017 09:10 AM

Simple question about rent split

If the rent for a house is £895 per month and is being rented by 2 people. One is accepted to pay £20 more per week, what is going to be monthly payment for each of those people?

Is it going to be £407.50 for one and £487.50 for the other OR £367.50 and £527.50 for the other?

I'm pretty sure it's the first statement.

The second has been calculated by my mate who is arguing that £895/2 = 447.50 and £447.50 - £80 = £367.50 and 447.50 + £50 = £527.50.

My logic is £895 - 80 = £815 £815 / 2 = £407.50 £407.50 + £80 = £487.50 for one and the rest for the other.

 idontknow December 1st, 2017 09:33 AM

First $\displaystyle X+Y=895$ and $\displaystyle X=Y+20\cdot 4=Y+80$
$\displaystyle 2Y+80=895$
$\displaystyle Y=407.5$
The first statement is true

 lazio December 1st, 2017 09:41 AM

That's exactly what I mean. How can I in the simplest way explain this? My mate doesn't understand algebra, I assume. He doesn't understand the fact that you shouldn't divide the whole amount and -80 from one amount and +80 from the other but -40 and +40 so the gap could equal £80.

 skipjack December 1st, 2017 10:26 AM

Both methods can be made to work, but I would first question the assumption that you both make that a month contains 4 weeks.

 JeffM1 December 1st, 2017 02:38 PM

If you work from the premise that a month has 4 weeks, there is a simple way to explain it.

An even split would be $\dfrac{895}{2} = 447.5.$

No difficulty there.

Now compute $447.5 + 40 = 487.5.$ Straight forward, no algebra.

And compute $447.5 - 40 = 407.5.$

So if you pay 487.5 and your mate pays 407.5 that sums to

$487.5 + 407.5 = 895.0.$ Simple arithmetic.

And what is the difference in the rent paid?

$487.5 - 407.5 = 80 = 4 \times 20.$ Simple arithmetic.

If you ignore how you got the answer and just explain why the answer pays the rent and has you paying 80£ more, all you need is very basic arithmetic.

So this is the correct answer if what your agreement was REALLY involved a differential of 80 quid a month. But it is not correct if your agreement REALLY involved a differential of 20 quid a week because the answer calculated assumes that there are only 48 weeks in the year when in fact there are just about exactly 52. If the latter is the case, then here is what is called for.

Your monthly payment $= 490.83.$

Your mate's monthly payment $= 895 - 490.83 = 404.17.$

Now you are paying together $490.83 + 404.17 = 895.$

And you are paying $490.83 - 404.17 = 86.66$ more each month.

That makes sense because there are a bit more than 4 weeks in the average month. Now let's how it works out over a year.

Annually, you pay $12 \times 490.83 = 5889.96$

Annually, your mate pays $12 \times 404.17= 4850.04.$

Notice the sum totals $10740 = 12 \times 895.$

In total, you pay $5889.06 - 4850.04 = 1039.02$ more in a year.

And $52 \times 20 = 1040.$

At the end of the year you owe him a quid.

 Country Boy January 30th, 2018 12:44 PM

Quote:
 Originally Posted by lazio (Post 585103) If the rent for a house is £895 per month and is being rented by 2 people. One is accepted to pay £20 more per week, what is going to be monthly payment for each of those people? Is it going to be £407.50 for one and £487.50 for the other OR £367.50 and £527.50 for the other? I'm pretty sure it's the first statement. The second has been calculated by my mate who is arguing that £895/2 = 447.50 and £447.50 - £80 = £367.50 and 447.50 + £50 = £527.50.
I presume that last should be 447.50+ £80= £527.50.
But 527.50- 367.50= £160, not £80. To get one that is £80 more than the other you need to add and subtract £80/2= £40 to and from £447.50.

Then you would get £447.50- £40= £407.50 and £447.50+ £40= £487.50 as in the first method.

Quote:
 My logic is £895 - 80 = £815 £815 / 2 = £407.50 £407.50 + £80 = £487.50 for one and the rest for the other.