My Math Forum  

Go Back   My Math Forum > High School Math Forum > Elementary Math

Elementary Math Fractions, Percentages, Word Problems, Equations, Inequations, Factorization, Expansion


Thanks Tree3Thanks
  • 1 Post By skeeter
  • 1 Post By skeeter
  • 1 Post By toddhicks209
Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
December 2nd, 2016, 06:33 AM   #1
Member
 
Joined: Nov 2016
From: United States

Posts: 30
Thanks: 0

math problem

If I purchased 5 pounds of smoked sharp cheddar cheese for $28, how much would 1 quart of grated cheese cost?
Any help would be appreciated.

Last edited by skipjack; December 2nd, 2016 at 09:24 AM.
tongass is offline  
 
December 2nd, 2016, 07:17 AM   #2
Math Team
 
Joined: Jul 2011
From: Texas

Posts: 2,595
Thanks: 1285

a quart is a measure of volume ... pounds is a measure of weight.

volume and weight do not measure the same thing.

you would need to know the weight-density of grated cheese in lbs per unit volume (fluid ounce) to answer this question.

a volume (fluid) ounce $\ne$ a weight (avoirdupois) ounce. reference the attached link ...

converting ounces to ounces
Thanks from topsquark
skeeter is online now  
December 2nd, 2016, 07:25 AM   #3
Member
 
Joined: Nov 2016
From: United States

Posts: 30
Thanks: 0

That sounds good.
I found that grated cheddar is 1cup = 3 oz

I'll try to punch in those numbers.

Thank you!

Last edited by skipjack; December 2nd, 2016 at 09:26 AM.
tongass is offline  
December 2nd, 2016, 07:31 AM   #4
Member
 
Joined: Nov 2016
From: United States

Posts: 30
Thanks: 0

Ok, so would I divide "as purchased cost" by unit cost which would be by 5 pounds or 80 oz? And where do I plug in the 32 oz for the quart?

I am just not sure how to set up the problem?

Any help would be sweet.

Last edited by skipjack; December 2nd, 2016 at 09:26 AM.
tongass is offline  
December 2nd, 2016, 07:58 AM   #5
Member
 
Joined: Nov 2016
From: United States

Posts: 30
Thanks: 0

I got it,
I divided 28 by 80 oz and got .35 oz

I then did the bridge method from 1 qt to oz and plugged in the 1 cup equals 3 oz which is, 12

12 oz x .35 = 4.20

I think that is correct.

Any confirmations?

Last edited by skipjack; December 2nd, 2016 at 09:27 AM.
tongass is offline  
December 2nd, 2016, 08:40 AM   #6
Math Team
 
Joined: Jul 2011
From: Texas

Posts: 2,595
Thanks: 1285

\$4.20 for 12 weight ounces is correct
Thanks from tongass
skeeter is online now  
December 6th, 2016, 03:07 AM   #7
Banned Camp
 
Joined: Nov 2016
From: St. Louis, Missouri

Posts: 28
Thanks: 4

Math Focus: arithmetic, fractions
Divide 28 by five. You should come up with 5 and 3/5. One pound of your cheese will cost $5.60
Thanks from tongass
toddhicks209 is offline  
Reply

  My Math Forum > High School Math Forum > Elementary Math

Tags
math, problem



Thread Tools
Display Modes


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Math problem, need help... mastery910 Calculus 7 February 21st, 2012 01:16 PM
how to do this math problem davedave Calculus 1 January 10th, 2010 01:00 PM
math problem help ..please belcher123 Advanced Statistics 2 October 5th, 2009 07:43 PM
Math Problem kajicky Number Theory 1 November 29th, 2007 01:48 PM
Easy problem in turkey math olympiad problem codename211 Math Events 11 August 8th, 2007 07:30 PM





Copyright © 2017 My Math Forum. All rights reserved.