My Math Forum  

Go Back   My Math Forum > College Math Forum > Calculus

Calculus Calculus Math Forum


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
July 4th, 2010, 10:41 AM   #1
Newbie
 
Joined: Jul 2010

Posts: 1
Thanks: 0

What am I buying

Hi my daughter's math teacher has set a competition! She reckons it's so easy when you find out what it is!
The question is what am I buying
1 costs 1.50
12 costs 3.00
and 136 cost 4.50
I haven't a clue many thanks
chris
splitlevelhead is offline  
 
July 4th, 2010, 11:03 AM   #2
Math Team
 
Joined: Dec 2006
From: Lexington, MA

Posts: 3,267
Thanks: 408

Re: What am I buying

Hello, Chris!

This is a classic riddle . . .


Quote:
My daughter's math teacher has set a competition!
She reckons it's so easy when you find out what it is!

The question is: what am i buying?
[color=beige]. . [/color]1 costs $1.50
[color=beige]. . [/color]12 costs $3.00
[color=beige]. . [/color]136 cost $4.50


Answer: house numbers (at $1.50 per digit).

soroban is offline  
July 4th, 2010, 11:13 AM   #3
Global Moderator
 
The Chaz's Avatar
 
Joined: Nov 2009
From: Northwest Arkansas

Posts: 2,766
Thanks: 4

Re: What am I buying

(this is) nothing like doing calculus on a holiday!
The Chaz is offline  
Reply

  My Math Forum > College Math Forum > Calculus

Tags
buying



Thread Tools
Display Modes


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Buying PDE book Shamgar Math Books 1 March 2nd, 2010 11:33 AM
Finance: buying stocks with regard to brokerage billiboy Applied Math 0 October 12th, 2008 02:21 AM
Buying PDE book Shamgar Applied Math 0 December 31st, 1969 04:00 PM





Copyright © 2019 My Math Forum. All rights reserved.